Rakieta startuje na Księżyc: oto, co ze sobą niesie
Christina Horsten
Cape Canaveral (USA) - Dwa komercyjne lądowniki księżycowe rozpoczęły swoją podróż do ziemskiego satelity. Z pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX należącej do miliardera technologicznego Elona Muska, wystartowały one z kosmodromu Cape Canaveral w amerykańskim stanie Floryda i zostały pomyślnie wystrzelone, jak pokazały zdjęcia na żywo z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
Oznacza to początek roku pełnego misji księżycowych. Według amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, oprócz dwóch lądowników, które zostały już wysłane, planowanych jest pięć kolejnych bezzałogowych lotów na Księżyc z miękkim lądowaniem na powierzchni.
Na szczycie rakiety Falcon 9 znalazł się lądownik księżycowy Blue Ghost, opracowany i zbudowany przez teksańską firmę Firefly Aerospace. Drugim lądownikiem księżycowym jest "Resilience" japońskiego start-upu ispace. Oczekuje się, że pierwszy z nich dotrze na Księżyc w ciągu około 45 dni, a drugi w ciągu czterech do pięciu miesięcy.
"Blue Ghost", który ma około dwóch metrów wysokości i trzech metrów szerokości, zawiera materiały i instrumenty do dziesięciu badań naukowych NASA, które zostaną wykorzystane do badania Księżyca przez około dwa tygodnie w ramach przygotowań do misji załogowych.
Będzie on między innymi badał, w jaki sposób można wykorzystać samoczyszczące się szkło, aby zapobiec osadzaniu się pyłu.
Eksploracja i zbieranie próbek
Po dwóch tygodniach, czyli całym dniu spędzonym na Księżycu, w miejscu lądowania zajdzie Słońce. "Blue Ghost" wykona zdjęcia tego spektaklu i dostarczy danych na temat tego, jak luźne skały na Księżycu reagują na wpływ Słońca o zmierzchu.
Misja o nazwie "Ghost Riders in the Sky" jest pierwszą misją księżycową firmy Firefly Aerospace z siedzibą w Teksasie, która wcześniej zajmowała się głównie opracowywaniem rakiet nośnych.
"Resilience" przewozi również mini-pojazd "Tenacious", który został zaprojektowany do eksploracji powierzchni Księżyca i zbierania luźnego materiału za pomocą czerpaka. Na pokładzie znajduje się również projekt artystyczny autorstwa Szweda Mikaela Genberga. Jest to mały czerwono-biały dom, typowy szwedzki dom.
Lądowania planowane są w dwóch różnych regionach Księżyca:
"Blue Ghost" ma dotknąć tak zwanego "Mare Crisium", nizinnej równiny o średnicy około 500 kilometrów. "Resilience" zmierza do płytkiego morza księżycowego, "Mare Frigoris".