Bitwa o kosmos: udany start rakiety Bezosa!
Christina Horsten, Annett Stein i Wolfgang Jung
Przylądek Canaveral (Floryda, USA) - Należąca do założyciela Amazona Jeffa Bezosa (61) firma kosmiczna Blue Origin po raz pierwszy przetestowała swoją nową, potężną rakietę "New Glenn".
Około 100-metrowa rakieta, nazwana na cześć amerykańskiego astronauty Johna Glenna (1921-2016), wystartowała z Cape Canaveral Spaceport w amerykańskim stanie Floryda, jak pokazał materiał na żywo z firmy.
Początkowo nie były dostępne żadne dokładne szczegóły dotyczące planowanego lądowania rakiety nośnej na platformie na Atlantyku podczas lotu testowego. Na forach pojawiły się dyskusje na temat możliwej awarii podczas tej części lotu testowego.
"To nasz pierwszy lot i dokładnie się do niego przygotowaliśmy" - ogłosiła firma Blue Origin na krótko przed startem na Platformie X. "Ale żadna ilość testów naziemnych lub symulacji misji nie zastąpi lotu tą rakietą".
Najważniejszym celem startu testowego było bezpieczne dotarcie na orbitę. "Wszystko ponad to jest wisienką na torcie".
Test komunikacji "Blue Ring"
Na pokładzie dwustopniowej rakiety nośnej znajdował się prototyp statku kosmicznego "Blue Ring", który będzie później wykorzystywany do wystrzeliwania satelitów w kosmos. Lot miał na celu między innymi przetestowanie możliwości komunikacyjnych "Blue Ring" przez inżynierów na Ziemi.
Jak podaje Blue Origin, od ponad dekady pracuje nad rozwojem rakiety częściowo wielokrotnego użytku, która może przetransportować około 45 ton materiału na niską orbitę okołoziemską. Astronauci mają również wykorzystywać ją do realizacji misji w przyszłości.
Według firmy, pierwszy stopień "New Glenn" został zaprojektowany na co najmniej 25 lotów. Doprowadzi to do znacznego zmniejszenia ilości odpadów i kosztów.
SpaceX koncentruje się również na częściach rakiet wielokrotnego użytku. W innych rakietach, takich jak europejska rakieta nośna Ariane 6, silniki po prostu wpadają do morza.
Konkurencja dla SpaceX
W przyszłości Blue Origin chce konkurować ze SpaceX, który obecnie dominuje w komercyjnych podróżach kosmicznych. Firma kosmiczna należąca do miliardera technologicznego Elona Muska (53) od lat wykonuje loty dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i innych klientów, w szczególności za pomocą rakiety Falcon Heavy. Falcon Heavy może przetransportować około 64 ton materiału.
SpaceX opracowuje również obecnie największy system rakietowy, jaki kiedykolwiek zbudowano w historii podróży kosmicznych, "Starship". Jego siódmy lot testowy może rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu. Blue Origin do tej pory oferował głównie krótkie podróże kosmiczne dla turystów kosmicznych za pomocą rakiety "New Shepard". Sam Bezos był również na pokładzie podczas pierwszego lotu w 2021 roku.